НБУ почав готувати банки до повного блекауту

В умовах постійних атак РФ на об'єкти енергетичної інфраструктури України органи державної влади і Національний банк розробляють плани дій для забезпечення безперервної діяльності банківської системи України та підтримки безготівкових розрахунків та готівкового обігу. Про це йдеться в листі, який НБУ надіслав банкам.

НБУ почав готувати банки до повного блекауту
Фото: bank.gov.ua

Деталі

Нацбанк рекомендує системно-важливим банкам (СВБ), в тому числі невідкладно, забезпечити зазначені нижче дії:

1. Ужити заходів щодо забезпечення безперервної роботи об'єктів критичної інфраструктури та інформаційних систем СВБ шляхом використання в центрах обробки даних (ЦОД) та в приміщеннях, у яких працюють служби клієнтської підтримки банку (контактні-центри), резервних джерел електроживлення, дизельних електростанцій та наявності ресурсів /палива для їх роботи не менше ніж сім діб із постійним поповненням запасів.

2. У разі використання українських операторів та надавачів послуг СВБ також мають забезпечити роботу своїх систем та каналів зв’язку з урахуванням вірогідного тимчасового обмеження постачання електроенергії строком від семи діб.

3. Підтримувати в гарячому резерві виділені канали зв’язку на локації Національного банку в м. Київ та м. Львів.

4. Підтримувати в актуальному стані резервування критичних інформаційних систем і здійснювати їх оперативне переключення з основної на резервні локації, у тому числі з використанням надавачів хмарних послуг. Забезпечити створення, зберігання та можливість оперативного відновлення з резервних копій даних відповідних інформаційних систем.

5. Визначити перелік відділень, що продовжать працювати під час кризових ситуацій (чергові відділення). Чергові відділення мають бути забезпеченими резервними каналами зв’язку (супутниковий), резервними джерелами електроживлення (потужними електрогенераторами) із запасом ресурсу/палива мінімум на дві-три доби та надійними джерелами їх поповнення.

Перелік чергових відділень має бути доступний:

  • на сайті банку;
  • через служби клієнтської підтримки банку (контактні-центри) та Національного банку;
  • на вхідних дверях решти відділень у місті. Мета — інформування про адреси найближчих відділень банку, що працюють навіть у разі тривалої відсутності енергопостачання.

6. Розробити плани дій з метою забезпечення доступу персоналу до чергових відділень (підвезення з/на роботу), переліку резервних працівників, у тому числі з метою збільшення менеджерів з обслуговування клієнтів на час припинення роботи решти відділень, їх харчування, надбавок щодо роботи в складних умовах тощо. Працівники завчасно мають бути повідомлені про ці заходи, а також мати інструкції щодо дій у разі настання періоду тривалої відсутності енергопостачання.

7. Забезпечити підкріплення готівкою чергових відділень у першу чергу. НБУ рекомендує СВБ переглянути ліміти залишків коштів у касах у бік збільшення. Доцільно заздалегідь вирішити питання розміщення за потреби в чергових відділеннях додаткових сейфів для зберігання готівки.

8. З урахуванням вірогідного збільшення клієнтопотоку — розробити заходи для оперативного забезпечення чергових відділень додатковою технікою, у тому числі шляхом тимчасового переміщення з решти відділень.

9. Опрацювати можливість збільшення кількості програмно технічних комплексів самообслуговування (ПТКС) та банкоматів (АТМ) у чергових відділеннях. У разі неможливості забезпечити такі відділення додатковою власною банківською технікою, Національний банк вітатиме готовність СВБ тимчасово розміщувати АТМ інших банків у цих офісах.

У разі настання обставин, що призведуть до потреби в переході банківської системи на режим роботи в умовах неможливості відновлення стабільного електроживлення протягом трьох діб і більше:

1. Реалізувати заходи, підготовку яких проведено згідно з пунктами 5, що наведені вище в блоці «У тому числі невідкладно».

2. Чергові відділення мають забезпечити приймання готівки від бізнесу, у тому числі від клієнтів інших банків для її подальшого переказу.

3. Ураховуючи потенційні проблеми з логістикою, рекомендується подовжити строк дії платіжних карток, термін яких спливає в поточному й наступному місяцях як мінімум на три місяці.

4. За наявності технічної можливості - забезпечити безплатний доступ до Wi-Fi громадянам — відвідувачам чергових відділень.

5. Розглянути питання скасування комісій з отримання готівки з платіжних карток інших банків у касах чергових відділень. Допустимо встановлювати ліміти, наприклад «не більше 10 тис. грн на клієнта в день». Банки-емітенти, зі свого боку, також мають скасувати власні комісії за зняття готівки в мережі інших банків.

Регулятор також зазначив, що сприятиме вирішенню питання забезпечення мінімально потрібної кількості чергових відділень комплектами Starlink.

«Просимо до 15 листопада 2022 року надіслати до Департаменту банківського нагляду Національного банку перелік чергових відділень, а також інформацію щодо статусу впровадження вищенаведених рекомендацій», — заявив НБУ.Интересные новости
SEC оштрафувала Bloomberg на $5 мільйонів за порушення оцінки вартості активівSEC оштрафувала Bloomberg на $5 мільйонів за порушення оцінки вартості активів
МВФ готує пакет допомоги Україні на 16 мільярдів доларівМВФ готує пакет допомоги Україні на 16 мільярдів доларів
USAID готове давати гроші українським роботодавцям для встановлення високих зарплат висококваліфікованим працівникам: на кого розрахована програмаUSAID готове давати гроші українським роботодавцям для встановлення високих зарплат висококваліфікованим працівникам: на кого розрахована програма
Угорщина передумала блокувати транш на 500 мільйонів євро для УкраїниУгорщина передумала блокувати транш на 500 мільйонів євро для України
Залежність від долара. Бразилія та Аргентина планують запровадити спільну валютуЗалежність від долара. Бразилія та Аргентина планують запровадити спільну валюту
Блок рекламы


Похожие новости

Польські банки ввели комісію за зняття готівки з українських картокПольські банки ввели комісію за зняття готівки з українських карток
В США закликали банки стежити за тим, щоб російські еліти не купували нерухомість в обхід санкційВ США закликали банки стежити за тим, щоб російські еліти не купували нерухомість в обхід санкцій
ДТЕК розпочав імпортувати електроенергію з ЄвропиДТЕК розпочав імпортувати електроенергію з Європи
Найбільші банки США готуються до скорочення прибутків і рецесіїНайбільші банки США готуються до скорочення прибутків і рецесії
Знецінення гривні: НБУ запланував зупинити "друкарський верстат", але банки повинні допомогтиЗнецінення гривні: НБУ запланував зупинити "друкарський верстат", але банки повинні допомогти
Банки активно заробляють на "халявних" грошах Нацбанку – аналітикБанки активно заробляють на "халявних" грошах Нацбанку – аналітик
Нафтогаз почав захоплювати суміжні ринки: вперше отримано ліцензію на здійснення функцій облгазу в одній із областейНафтогаз почав захоплювати суміжні ринки: вперше отримано ліцензію на здійснення функцій облгазу в одній із областей
Банки знизили ставки за кредитами для населенняБанки знизили ставки за кредитами для населення
Зняття готівки в банкоматах: в Україні почав діяти "банкоматний роумінг"Зняття готівки в банкоматах: в Україні почав діяти "банкоматний роумінг"
Названо супермаркети, ринки і ТЦ, які працюватимуть у Києві навіть під час блекаутуНазвано супермаркети, ринки і ТЦ, які працюватимуть у Києві навіть під час блекауту
Последние новости

Подгружаем последние новости