Через війну проти України РФ втрачає вплив серед колишніх радянських країн — Bloomberg

Колишні радянські республіки шукають нових союзників.

Через війну проти України РФ втрачає вплив серед колишніх радянських країн — Bloomberg

Президент РФ Владімір Путін вторгся в Україну частково для того, щоб раз і назавжди утвердити регіональне домінування Росії. Через майже рік після початку повномасштабної війни глава Кремля досягнув протилежного — і не лише в Києві. Про це пише Bloomberg.

Посадовці з колишніх радянських країн Центральної Азії та Кавказу кажуть, що війна спонукала їхні уряди шукати способи зменшити залежність від Москви, звернувшись до конкуруючих держав, включаючи Туреччину, ЄС та країни Близького Сходу. Усі вони говорили на умовах анонімності, щоб уникнути протистояння з Кремлем.

Нинішні і колишні російські чиновники, які також говорили на умовах анонімності, заявили Bloomberg, що Москва реагує на це нервово, навіть жорстко, оскільки Кремль стає все менш впевненим у своїй здатності підтримувати вплив на власному «задньому дворі», інформує ZN.ua.

Росія десятиліттями була «гравцем з правом вето, сторожем на півночі Євразії, де нічого не могло статися, якщо Кремлю це не подобалося», - сказала російський політолог Єкатєріна Шульман, яка зараз проживає в Берліні.

«Зараз ситуація, схоже, змінюється, оскільки Росія навряд чи стане сильнішою після війни проти України, і це робить диктування своєї волі сусідам, м'яко кажучи, проблематичним», - додала вона.

Хоча провал ключової мети війни Кремля найбільш очевидний в Україні та Молдові, які подали заявки на членство в ЄС і отримали статус кандидатів після початку агресії, вторгнення змусило навіть таких традиційних друзів Москви, як Казахстан і Вірменія, активно налагоджувати зв'язки з державами, які РФ довго прагнула тримати на відстані в регіоні. Це дозволило Туреччині, зокрема, заповнити порожнечу.

Оголошуючи про своє вторгнення 24 лютого, Путін назвав Казахстан зразком тих відносин, які він хотів би бачити у Росії з колишніми радянськими країнами. Він відправив війська, щоб допомогти президенту Касим-Жомарт Токаєву придушити заворушення.

Проте Токаєв відтоді відкрито не погоджується з виправданням війни, яке дає Путін, і дозволив сотням тисяч росіян втекти до найбільшого експортера нафти в Центральній Азії після того, як Росія оголосила мобілізацію у вересні минулого року.

«Росія стає все більш токсичною. Що робити, коли ваш сусід - п'яниця і дебошир, а ви не можете з'їхати?», - сказав колишній член правління найбільшого банку Казахстану «Казкоммерцбанк» Бейбіт Апсенбетов.

Росія, схоже, демонструє своє невдоволення Казахстаном, неодноразово перериваючи потоки через Каспійський трубопровідний консорціум (КТК) протяжністю 1500 км, посилаючись на технічні або регуляторні проблеми. Трубопровід, яким Казахстан відправляє близько 80% свого експорту нафти, перетинає територію Росії до порту Новоросійськ.

У листопаді минулого року Казахстан заявив, що збільшить експорт нафти через Каспійське море на 1,5 мільйона тонн за рахунок подачі нафти в трубопровід Баку-Джейхан, який пролягає з Азербайджану до середземноморського узбережжя Туреччини. Токаєв сказав, що потоки по цьому маршруту, який оминає Росію, можуть з часом зрости до 20 мільйонів тонн. У 2021 році Казахстан відправив понад 50 мільйонів тонн через КТК.

Маршрут доповнює так званий «середній коридор» для залізничних вантажів Китай-Європа, який проходить через Казахстан, Азербайджан, Грузію і Туреччину, і на який спостерігається різке зростання попиту; війна знизила транспортування на менш складному китайському залізничному сполученні з Європою, що проходить через Росію і Білорусь.

Минулого року Токаєв також заохочував оборонні зв'язки з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом і здійснив поїздки до Саудівської Аравії, Катару та Об'єднаних Арабських Еміратів з метою активізації торговельного та інвестиційного співробітництва.

Сусідній Узбекистан, сильно залежний від торгівлі з Росією, прагнув до відкритості ще до війни. У липні минулого року він підписав Угоду про посилене партнерство і співробітництво з ЄС. У грудні, після другої зустрічі в рамках нового Діалогу про стратегічне партнерство із США, у спільній заяві віталася «готовність країни встановити нові торговельні шляхи і диверсифікувати імпортні та експортні ринки».

Звичайно, Росія залишається потужною силою в регіоні. Оскільки міжнародні санкції у відповідь на війну заблокували західні торговельні шляхи РФ, колишні радянські сусіди Москви стали ще більш важливими для неї як торговельні канали. Експорт до Росії з інших членів очолюваного Москвою Євразійського економічного союзу - Білорусі, Казахстану, Вірменії та Киргизстану, різко зріс, оскільки товари перенаправляються з Європи. Турецький експорт до Росії також збільшився.

Казахстан і Узбекистан роблять все можливе, щоб «диверсифікувати» свої відносини, поки Москва заклопотана Україною, але «ви не можете змінити географію, існують глибокі зв'язки і довгі кордони», - сказала Аннет Бор з британського аналітичного центру Chatham House.

Проте війна і санкції висвітлили ризики надмірної залежності від Москви, і ніде це не стало більш очевидним, ніж у Вірменії — близькому союзнику Кремля на Кавказі і країні, де розташована його військова база.


Анастасія Гурін, ZN.ua

Интересные новости
Канадає підготує аеродроми для винищувачів F-35Канадає підготує аеродроми для винищувачів F-35
Зараз посилена мобілізація не потрібна, проте все може змінитися після переходу до контрнаступу — ВеніславськийЗараз посилена мобілізація не потрібна, проте все може змінитися після переходу до контрнаступу — Веніславський
В Росії під виглядом «добровольців» готуються мобілізувати 400 тисяч осіб – британська розвідкаВ Росії під виглядом «добровольців» готуються мобілізувати 400 тисяч осіб – британська розвідка
Прем'єр-міністр Ірландії: Путін зупиниться там, де ми його зупинимоПрем'єр-міністр Ірландії: Путін зупиниться там, де ми його зупинимо
The Guardian: У США розкрили деталі про шпигуна Росії, який хотів влаштуватись на роботу в МКСThe Guardian: У США розкрили деталі про шпигуна Росії, який хотів влаштуватись на роботу в МКС
Блок рекламы


Похожие новости

Президентка Тайваню розпочала візити до США і країн Центральної Америки, щоб заручитися підтримкоюПрезидентка Тайваню розпочала візити до США і країн Центральної Америки, щоб заручитися підтримкою
Україна матиме "дійсно хороший шанс" на успіх у весняному контрнаступі – ОстінУкраїна матиме "дійсно хороший шанс" на успіх у весняному контрнаступі – Остін
У найближчі шість місяців дефіциту електроенергії в Україні не очікується – "Укренерго"У найближчі шість місяців дефіциту електроенергії в Україні не очікується – "Укренерго"
Ігнат: літаки МіГ-29, які отримає Україна не можуть нести сучасні ракетиІгнат: літаки МіГ-29, які отримає Україна не можуть нести сучасні ракети
Зеленський переконує, що війну можна і необхідно завершити уже цього рокуЗеленський переконує, що війну можна і необхідно завершити уже цього року
У ЄС запропонували виключити з союзу Угорщину: «Країна працює на зовнішніх ворогів»У ЄС запропонували виключити з союзу Угорщину: «Країна працює на зовнішніх ворогів»
Генеральний штаб ЗС Північної Македонії погодив передачу Україні гелікоптерів Ми-24Генеральний штаб ЗС Північної Македонії погодив передачу Україні гелікоптерів Ми-24
Шольц назвав нову передумову закінчення війни Росії проти УкраїниШольц назвав нову передумову закінчення війни Росії проти України
ВМС США замовили новітні протикорабельні ракетиВМС США замовили новітні протикорабельні ракети
Ердоган поговорив із Путіним. Йшлося про "зернову угоду" та російсько-українську війну в ціломуЕрдоган поговорив із Путіним. Йшлося про "зернову угоду" та російсько-українську війну в цілому
Последние новости

Подгружаем последние новости