«Енергетичний ленд-ліз» не спрацював: експерт назвав головні причини провалу

Останньою «краплею» став дефолт «Нафтогаза»

«Енергетичний ленд-ліз» не спрацював: експерт назвав головні причини провалу
Енергетичний ленд-ліз не спрацював
© Depositphotos/daniilphotos

Для успішного проходження майбутнього опалювального сезону Україні конче необхідно придбати газ для власної генерації електроенергії. Основні надії український уряд покладав на допомогу західних партнерів. Про те чому не спрацював так званий «Енергетичний ленд-ліз» читайте у статті в статті Миколи Теслі «Опалювальний сезон: дефіцит ресурсів, грошей і реформ».

За словами автора статті, розрахунок на «Енергетичний ленд-ліз» не спрацював, а з-за океану замість грошей на закупівлю газу передавали привіти від тих, хто застерігав від зламу корпоративного управління торік. У Держдепі таких принижень не забувають навіть під час війни.

«Останні шанси на отримання грошей з-за кордону розвіялися цього тижня, коли «Нафтогаз» допустив дефолт за зовнішнім боргом, оскільки не зміг домовитися з інвесторами», - зазначає автор.

Як наголошує автор статті, єдине рішення, яке обговорюється зараз це пряме фінансування дірки в «Нафтогазі» із бюджету України, звідки керівництво компанії планує отримати 230 млрд грн (або 150 млрд, якщо вдасться продати активи «Укрнафти»).

«Це гроші, які не повернуться ніколи, бо газ знову доведеться продавати населенню та тепловикам за ціною нижче ринкової», - зазначає експерт.

Європейці цю ситуацію, за словами автора, чітко розуміють, тому відкривають експорт дуже повільно, по чайній ложці в 100 МВт на місяць. Це в новинах міністр Галущенко виглядає переможцем, який «домовився про збільшення експорту». Його можна було б збільшити значно швидше, якби міністерство працювало на політичному рівні.

«Натомість європейці терпляче спостерігають за метушнею навколо трейдерів, щоб зрозуміти: Україна зароблятиме по-новому чи «як завжди»? І якщо там побачать політичний вплив на розподіл прибутків, про додаткові мільярди євро, вже анонсовані, можна буде забути», - йдеться в матеріалі.

Кабмін, на думку автора, чудово розуміє, що опалювальний сезон під загрозою. Його проходження завжди потребувало трьох речей: проведення ремонтів, накопичення запасів палива і грошей для першого і другого. От саме грошей Україні зараз конче бракує.

«Зменшення споживання газу за прикладом європейців — необхідність, але не панацея. Та й для цього мало заяв про те, що «в квартирах буде трохи холодніше». Щоб регулювати температуру в багатоквартирних будинках, усе одно треба провести хоча би ремонтну кампанію, а на неї, як і на все інше, потрібні кошти», - наголошує автор.

Отримати гроші насправді можна лише з-за кордону. Та на думку автора, проблема полягає в тому, що ні європейці, ні американці, ні міжнародні організації не мають бажання брати участь у постійних нарадах в офісі президента. Вони давно озвучили свої умови: гроші можна буде отримати тільки під конкретні проєкти і тільки під компанії, незалежність яких гарантовано корпоративним управлінням.

«Тобто нам дадуть гроші лише за умови, що вони насправді працюватимуть на опалювальний сезон. Викидати ресурси на звичні розклади в час, коли вся Європа потерпає від російського енергетичного шантажу, ніхто не буде, навіть під приводом війни», - додає Микола Тесля.

Тому, на думку автора, до європейців із проханням допомогти з проходженням зимового періоду досі… ніхто не звертався. Перерахувати гроші в Ukraine 24 просили. А порахувати, чого бракує для зими, скільки електричних і теплових мереж зруйновано, ще руки ні в кого не дійшли. Під час абсолютно провальних презентацій у Лугано про проходження зими ніхто не сказав жодного слова.

«Повернутися до розмови з кредиторами тепер можна буде лише у вересні, після сезону відпусток у ЄС. Це в нас війна, а в них — відпустки. І розмови цієї не оминути, — свого ресурсу цієї зими нам просто не вистачить», - зазначає автор.

За словами експерта, повертатися потрібно з двома речами:

  • По-перше, з чітким планом дій, що демонструє розуміння того, як працюватимуть ці гроші.
  • По-друге, з переліком компаній, які ці гроші можуть використати за планом.

На думку експерта, ані війна, ані холодна зима не переконають заокеанських партнерів вливати гроші в компанії, де поламали корпоративне управління, в компанії, де працюють російські агенти, і в компанії, які мають тривалий корупційний шлейф.

«Щоб пройти зиму, на нарадах в Зеленського мають придумати, як за серпень трохи навести лад в енергетичній сфері. Якщо не для підсилення рейтингів, то хоча би для того, аби не замерзнути», - резюмує автор.


Артем Руденко, ZN.ua

Интересные новости
Ратніков закликає Кличка піти у відставку одночасноРатніков закликає Кличка піти у відставку одночасно
"Ніколи в Естонії ще не збиралося стільки кораблів і моряків НАТО": стартували навчання Baltops 23"Ніколи в Естонії ще не збиралося стільки кораблів і моряків НАТО": стартували навчання Baltops 23
Кулеба — Орбану: Сподіватися, що Україна чимось поступиться — "збочена і хвора логіка"Кулеба — Орбану: Сподіватися, що Україна чимось поступиться — "збочена і хвора логіка"
Повномасштабне вторгнення в Україну є стратегічним провалом Путіна– посол СШАПовномасштабне вторгнення в Україну є стратегічним провалом Путіна– посол США
Неподалік військової частини у Польщі знайшли рештки повітряної кулі: шпигунська, чи метеорологічна?Неподалік військової частини у Польщі знайшли рештки повітряної кулі: шпигунська, чи метеорологічна?
Блок рекламы


Похожие новости

Зеленський назвав Путіна "загнаним звіром" і "слабкою людиною"Зеленський назвав Путіна "загнаним звіром" і "слабкою людиною"
«На росії нова пропагандистська істерика»: експерт розповів про скандал через заяву Ліндсі Грема«На росії нова пропагандистська істерика»: експерт розповів про скандал через заяву Ліндсі Грема
Рейд "РДК" на Білгородщину спричинив паніку в Росії — ISWРейд "РДК" на Білгородщину спричинив паніку в Росії — ISW
У Міноборони озвучили головні очікування від саміту НАТОУ Міноборони озвучили головні очікування від саміту НАТО
Діяльність посла США в Угорщині показує, що він є експертом з пропаганди війни – СіяртоДіяльність посла США в Угорщині показує, що він є експертом з пропаганди війни – Сіярто
Череватий: У "Вагнера" голод, але не снарядний. Вони шукають причини, щоб пітиЧереватий: У "Вагнера" голод, але не снарядний. Вони шукають причини, щоб піти
Повістки у військкомат можуть вручати через родичів: юрист назвав головну умовуПовістки у військкомат можуть вручати через родичів: юрист назвав головну умову
Орбан назвав Україну "фінансово неіснуючою" державою. У Москві його за це похвалилиОрбан назвав Україну "фінансово неіснуючою" державою. У Москві його за це похвалили
"Антиінвестиційні няні": після абсолютного провалу "нянь" Верховна Рада взялася змінювати закон"Антиінвестиційні няні": після абсолютного провалу "нянь" Верховна Рада взялася змінювати закон
Данілов: Путін помилився у найголовнішому рішенні свого життя – напасти на УкраїнуДанілов: Путін помилився у найголовнішому рішенні свого життя – напасти на Україну
Последние новости

Подгружаем последние новости