Україна матиме «Мрію»: конструктор розповів, скільки коштує відбудова літака

На думку Анатолія Вовнянка, зараз краще зосередитися на побудові сучасних літаків для ЗСУ, наприклад, Ан-178, інформує ZN.ua.

Україна матиме «Мрію»: конструктор розповів, скільки коштує відбудова літака
© wikipedia

Генеральний директор ДП «Антонов» Євген Гаврилов 7 листопада повідомив, що Україна почала відбудовувати знищений росіянами у Гостомелі Ан-225 «Мрія». Вартість відбудови найбільшого літака у світі Гаврилов оцінив у 500 мільйонів євро.

Одразу після знищення літака в «Укроборонпромі» називали цифри у 3 млрд доларів, у травні ціна відбудови «знизилася» до 800 мільйонів – таку суму назвав президент України Володимир Зеленський.

«Наразі добудова другого літака Ан-225 (крила і фюзеляж були побудовані в 1988-1989 роках) з використанням частини агрегатів, хвостового оперення, обладнання, двигунів і шасі що залишились від першого літака буде коштувати близько 150-190 млн доларів», - пояснює експровідний конструктор, керівник служби конструкторів з проєктування, побудови і сертифікації літака Ан-225 Анатолій Вовнянко.

Як приклад конструктор наводить ціни на проєктування «з нуля» сучасних літаків такого ж класу.

  • А-380 – новітній пасажирський літак коштує 489 млн доларів, у вартість входять пасажирське обладнання і кошти на розробку;
  • Літак Roc – одиничний екземпляр для космічних пусків ракет коштує 400 млн доларів, у суму входять видатки на проектування, підготовку виробництва і будівництво.

Водночас середня зарплата робітників, конструкторів і інженерів на Airbus і Boeing – п’ять-сім тисяч доларів на місяць, а в ДП «Антонов» 500-700 доларів.

«В одній з найбідніших країн світу тільки на відбудові одного літака «Мрія» (з двох раніше побудованих) очільники ДК «Укроборонпром» хочуть покласти собі на кармани більше 600 млн доларів», - зауважує конструктор.

Чи є проєкт з відбудови «Мрії» економічно вигідним? Анатолій Вовнянко вважає, що ні. За його оцінками, знадобиться близько 100 років щоб вкладені у відбудову кошти окупилися. До того ж, ДП «Антонов» давно знаходиться в критичному стані і невідомо, чи зможе закінчити цей проєкт.

«Незрозуміло навіщо рухатися в минуле а не в майбутнє? Літак Ан-225 був побудований в СРСР і здійснив перший політ 21 грудня 1988 року. Спочатку він розроблявся для транспортування ОК «Буран» і ракети «Енергія», а після розпаду СРСР почав один-два рази на рік використовуватися для перевезення вантажів. Під час піку пандемії коронавірусу літак почали більше використовувати для перевезення медичного обладнання», - аргументує конструктор.

В «Укроборонпромі» пропонують відбудувати літак у пам’ять про льотчиків, які загинули, захищаючи українське небо. Проте реальним кроком у майбутнє, увічненням пам’яті героїв та допомогою ЗСУ, на думку конструктора, стане будівництво нових Ан-178, кожен з яких може носити ім’я загиблого.

В 2020 році між ЗСУ і ДП «Антонов» був підписаний контракт на поставку трьох літаків Ан-178. Станом на зараз планер офіційно готовий на 80%. У ньому мали замістити російські комплектуючі авіоніки, без якою літак не злетить у небо. Однак на першому дослідному літаку на якому проводитимуть сертифікацію залишилась значна частина російських комплектуючих.

«Наразі основним транспортним літаком ЗСУ є літак Іл-76. Це чудовий літак який створеній 51 рік тому і який через 10-15 років завершить свій життєвий цикл в Україні. Потрібно почати розробляти йому на заміну новий український літак, наприклад, Ан-188. Причому розробку необхідно робити з підключення іноземних партнерів, щоб мати кошти для розробки і ринки збуту», - наголошує конструктор.

Крім того, на його думку, необхідно разом з військовими визначитися які ще літаки їм потрібні для вирішення логістичних і навчальних проблем сучасної армії: можливо, літак на заміну Ан-26 чи літак типу Ан-28 або Ан-38. Є сенс замість відбудови минулого зосередилися на побудові майбутнього.


Ольга Чекіс, ZN.ua

Последние новости

Подгружаем последние новости